Rhodesian Ridgeback

História

Predkovia tohoto plemena pochádzajú až z Kapskej kolónie v južnej Afrike, kde boli krížení so psami prvých usadlíkov a polodomestikovanými poľovnými psami Hotentotov, po ktorých zdedili opačný pás srsti na chrbte. Pôvodným poslaním týchto afrických psov bolo vo svorke vystopovať korisť a zabrániť jej úteku, až do príchodu lovca. Boli využívaní na lov divej zveri, špeciálne levov. Odvtedy sa používa pre rodézskych  ridgebackov pomenovanie „africký leví pes“. Preto si často ľudia myslia, že títo psi levy zabíjali. Nie je to pravda – rodézsky ridgeback nie je schopný zabiť leva a to ani vo svorke. Psy vždy len nahnali zviera smerom k poľovníkovi.

Vzhľad

Rodézsky ridgeback je vyvážený, silný, svalnatý, elegantný a aktívny pes. Názov plemena vznikol vďaka jeho "ridge"- je to opačne rastúca srsť na chrbte, ktorá je hlavným charakteristickým znakom plemena. Ridge môže mať len 2 korunky ležiace proti sebe a musia mať rovnaký tvar. Farba môže byť od svetlej pšeničnej po červenopšeničnú. Môže mať malé biele znaky na hrudi a prstoch ale veľa bielej alebo čiernej srsti je neprípustné. Papuľu a uši môže mať tmavé a nos čierny alebo hnedý. Pri čiernom nose by mali byť oči tmavohnedé a pri hnedom jantárové. 

Štandardná výška v kohútiku je u psov 66cm až 69cm a u súk 61cm až 66cm.

Povaha

Je to inteligentný, citlivý, energický a samostatný pes milujúci svoju rodinu, voči cudzím je rezervovaný, ale nie agresívny ani plachý. Ridgeback v prípade že je vážne ohrozený, nepoužíva pri obrane ani tak silu a násilie, ale skôr neústupnosť a inteligenciu. Ridgeback je trpezlivý, tolerantný a má silný zmyslel pre humor, čo z neho robí úžasného spoločníka, člena rodiny.

Toto plemeno by si mali vyberať len aktívni a fyzicky zdatní ľudia, ktorí vedia psovi poskytnúť dostatok pohybu a času. V byte býva pokojným a tichým spoločníkom, nemá vo zvyku nič ničiť. Ale je potrebné, aby mal možnosť sa poriadne vyžiť  vonku na prechádzke. Miluje voľný pohyb v prírode, kde sa môže dostatočne vyblázniť, napríklad aj so psím kamošom. :)  Ridgeback väčšinou dobre vychádza s ostatnými psami a nikoho bezdôvodne nenapáda. Samozrejme dôležitá je aj socializácia.

Ridgeback nie je vhodným psom do koterca! Ak plánujete držať psa v koterci, vyberte si prosím iné plemeno. Nie len preto, že jeho krátka srsť a pôvod prakticky vylučujú celoročný pobyt vonku, ale aj aby nebol plachý a uzavretý, pretože vyžaduje intenzívny kontakt s rodinou. Má veľmi vyvinuté sociálne cítenie, je rád všade tam, kde ste vy. Necíti potrebu za každú cenu niekomu dokazovať svoju nadradenosť, výborne vychádza s deťmi aj s domácimi zvieratami.

U nás sa využíva ako spoločenský a rodinný pes, avšak svojím temperamentom, obratnosťou a vytrvalosťou je vhodný na rôzne psie športy.